OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

yorksírske teriére

výcvik

Pes naháňa mačky

Problém: Pes vo chvíli, keď uvidí mačku, sa za ňou rozbehne v snahe ju chytiť. Pokiaľ máte mačku doma, pes ju neustále prenasleduje a mačka sa musí pred ním schovávať.

Príčina: Naháňanie mačiek a iných malých zvierat je pre psa prirodzeným loveckým inštinktom.

Prevencia: Pokiaľ vlastníte okrem psa aj mačku, zoznámte ich už v mladosti. Pri zoznamovaní postupujte podľa článku "Pes a mačka", uvedenom v tejto rubrike. Nikdy nepovzbudzujte psa k tomu, aby mačky alebo akékoľvek iné zvieratá naháňal. Pokiaľ doma mačku nemáte, snažte sa ho ešte ako šteňa s nejakou priateľskou mačkou zoznámiť. Bude potom považovať mačky za priateľské tvory a nie za korisť. Pokiaľ pes rád behá a niečo naháňa, doprajte mu dostatok pohybu a hádžte mu loptičku alebo lietajúci tanier.

Náprava: Skôr ako začnete psa odučovať tento zlozvyk, musí byť zvládnutý výcvik poslušnosti. Psa vezmite von na vodítku, a vo chvíli, kedy uvidíte, že nastražil uši a chystá sa vybehnúť alebo začne štekať, vydajte dôrazný povel "Nesmieš!" alebo "Nie!" súčasne so šklbnutím vodítka. Pokiaľ pes počúvne, pochváľte ho a dajte mu povel "Sadni!". Psa ukľudňujte tak dlho, pokiaľ nestratí o mačku záujem. Pri povele "K nohe!" choďte so psom na vodítku smerom, kde ste uvideli mačku. Počas chôdze sa často zastavujte a vydávajte psovi povel "Sadni!". Snažte sa upútať jeho pozornosť tak, aby mačku ignoroval. Vo chvíli, keď nastraží uši, ho pokárajte.

Pes uteká za autami

Problém: Pes uteká za každým idúcim autom, a hrozí mu nebezpečenstvo úrazu alebo môže spôsobiť nehodu.

Príčina: Pes inštinktívne považuje všetko, čo sa hýbe za lovnú zver, a pokiaľ nie je v dosahu mačka alebo iné zviera, môže naháňať pohybujúce sa autá alebo bicykle. Keď sa objekt jeho záujmu zastaví, väčšinou pre neho prestáva byť zaujímavý, ale pokiaľ ho dostihne, môže zaútočiť. Tento problém sa vyskytuje najviac u poľovných alebo pastierskych psov.

Prevencia: Nenechávajte psa voľne behať na nebezpečných miestach. Venujte sa maximálne jeho výcviku poslušnosti. Psovi umožnite voľný pohyb až v prípade, že zvláda bezchybne všetky povely. Poskytnite mu dostatok pohybu, behajte s ním v parku alebo v prírode, hrajte sa s ním a venujte sa mu. Potrebuje mať dostatok zábavy a zamestnania aj bez naháňania áut.

Náprava: Nenechajte psa voľne behať a venujte sa jeho výcviku poslušnosti na vodítku. Výcvik prevádzajte doma alebo v kľudnom prostredí. Až keď pes zvládne všetky cviky, vezmite ho von, ale stále ho držte na voľnom vodítku. Pokiaľ sa bude chystať vybehnúť za prechádzajúcim autom, šklbnite niekoľkokrát vodítkom a rázne vydajte povel "Nesmieš!" alebo "Nie!". Pokiaľ pes prestane byť voči autu ostražitý, dajte mu povel "Sadni!" a pochváľte ho. Tento cvik opakujte niekoľkokrát počas dňa. Keď pes začne ignorovať autá na dvojmetrovom vodítku, začnite výcvik na vodítku desaťmetrovom. Zostaňte stáť na chodníku vzdialený od psa asi päť metrov a vodítko nechajte voľné. Predstierajte, že si psa nevšímate. Pokiaľ sa pokúsi za autom vybehnúť, cvik opakujte. Psa môžete potrestať miernym fyzickým trestom, ako je zatrasenie za zátylok alebo po ňom zo vzdialenosti hoďte retiazku. V prípade, že pes autá ignoruje, vodítko predlžujte. Pokiaľ je táto metóda neúčinná, požiadajte o pomoc profesionálneho cvičiteľa.

 

Pes skáče na ľudí

Problém: Pes prejavuje svoju radosť nad tým, že vidí buď svojho pána alebo jemu známe a milé osoby, že na nich divoko skáče.

Príčina: Pes vo svojej prirodzenosti zdraví svojho "nadriadeného" olíznutím brady, a pretože človek je vysoký, pes sa snaží dosiahnuť na jeho tvár skákaním.

Prevencia: Najskôr je nutné si uvedomiť, že tento úkon znamená pre psa naozaj iba radostné privítanie a pozdravenie, vyjadrenie radosti nad tým, že vás vidí, a pozdrav mu nemôžete odoprieť. Je však vhodné zamedziť vyskakovaniu na vás i na ostatných, ktorí k vám prídu na návštevu, niektorým ľuďom by sa to nemuselo páčiť, a pokiaľ pes vyskakuje i vonku, jeho labky nemusia byť veľmi čisté. Pes nepochopí, že človek, ktorého chce práve pozdraviť má na sebe sviatočný oblek, pokiaľ je zvyknutý takto zdraviť iných. Učte psa od mlada výcviku poslušnosti, to ho naučí disciplíne a sebeovládaniu. Pripnite mu krátke vodítko i doma, pokiaľ čakáte návštevu. Keď sa chystá vyskočiť, chyťte ho za vodítko, stiahnite a dajte povel "Nesmieš!". Nedovoľte ani priateľom, aby na seba vášho psa nechali vyskakovať a požiadajte ich, aby sa pri privítaní s ním k nemu zohli. Toto všetko zostane bez účinku, pokiaľ psovi dovolíte, aby skákal na vás, preto prvým krokom musí byť, že ho naučíte vítať sa s vami v kľude.

Náprava: Ako už bolo povedané, naučte najskôr psa, že pri vítaní nesmie skákať na vás. Pokiaľ sa k vám blíži nejaký známy, dajte psovi povel "Sadni!". Ak neposlúchne a začne skákať, rázne ho stiahnite vodítkom dole a vydajte povel "Nesmieš!" a následne "Sadni!". Keď pes poslúchne, pochváľte ho, a až sa ukľudní, dovoľte známemu, aby sa so psom uvítal tak, že sa k nemu skloní a pohladí ho. Pokiaľ pes začne na niekoho skákať vo chvíli, kedy nemá vodítko, chyťte ho za zátylok a stiahnite na zem za použitia rovnakých povelov. Všetko opakujte podľa situácie a potreby, pes nakoniec pochopí, že ak bude skákať, žiadneho pohladenia sa nedočká.

Štekanie na povel

Cieľ cviku:
Pes na vyslovený povel a signál ruky najmenej trikrát za sebou zašteká. Tento cvik je možné nacvičovať už so šteňaťom vo veku 3-4 mesiacov. Pretože pes sám šteká iba na nejaký vzrušivý podnet, je spočiatku nácviku nutné ho nejakým spôsobom vzrušiť. Tento cvik prevádzajte so psom pred kŕmením, keď je hladný. Priviažte psa na vodítko vonku a ukážte mu maškrtu alebo misku s kŕmením a snažte sa ho vyprovokovať, aby zaštekal. Použite pritom povel „Štekaj!“. Spočiatku šteňa len zakňučí, ale v prvej fáze výcviku ho odmeňte i za toto. Tento cvik opakujte 3 – 5x, podľa toho, či má pes záujem o maškrtu. Opakujte to do doby, než pes prestane len kňučať a začne štekať. akonáhle pes na povel začne štekať, odmeňte ho i v prípade, že zašteká len raz, neskôr však s odmenou počkajte, až pes zašteká viackrát. Keď pes ovláda štekanie na povel (pes je stále uviazaný na vodítku), pokiaľ stojí psovod pred ním, začnite ho učiť, aby zaštekal takisto v prípade, že stojíte vedľa neho. Nechajte psa uviazaného na voľnom vodítku pri kolíku a postavte sa vedľa neho. Vyslovte povel „Štekaj!“ a čakajte s odmenou, dokiaľ pes nezašteká viackrát. V ďalšej fáze už učte psa zaštekať na povel, keď sedí vedľa vašej ľavej nohy a vodítko máte v ruke vy, pes už nie je uviazaný. Pokiaľ pes prestane neskôr na tento povel reagovať, vráťte sa k uviazaniu ku kolíku a vydráždeniu psa maškrtou. Pri tomto cvičení nikdy nepoužívajte žiadne donucovacie prostriedky, pokiaľ pes mimoriadne nechce reagovať na váš povel.
Signál ruky:
Pravú ruku ohnite v lakti smerom hore, zdvihnite ukazovák a smerom dopredu trikrát kmitnite pred očami psa.

Aport

Voľno

Riešenie:o povel dávate psovi vždy, keď správne vykoná vami zadanú úlohu, a vy ho chcete z nej uvoľniť. Pes by mal vždy zotrvať v pozícii, ktorú ste udali, až do doby, než vyslovíte povel "Voľno!". Tento povel vyslovujte až potom, čo ste psa za správne vykonaný úkon pochválili a odmenili maškrtou. Pri tomto povele by ste mali psa naučiť, aby vybehol do vami udaného smeru, kde sa bude voľne pohybovať. Spočiatku tento cvik vykonávajte s pomocou desaťmetrového vodítka, vyslovte povel "Voľno!", zároveň dajte psovi signál rukou tak, že ukážete pravou rukou do smeru, kam má pes vybehnúť a vykročte. Pokiaľ pes vybieha voľne do vami udaného smeru, a tu sa voľne pohybuje, považujte cvik za zvládnutý.

Chôdza pri nohe bez vodítka

Riešenie:to povelu je, aby vás pes sledoval po vašom boku. Pri nácviku psovi nasaďte obojok a vodítko. Vodítko je stále voľné, okrem okamžikov, kedy šklbnutím vraciate psa do správneho postavenia. S cvičením začnite doma, kde je kľud, a až neskôr vyjdite von. Vodítko držte v pravej ruke, zatiaľ čo pes stojí vedľa vašej ľavej nohy. Vodítko chyťte aj ľavou rukou tak, aby dlaň smerovala dole a proti vám. Vodítko musí byť voľné tak, aby karabína visela voľne nadol. Cvičenie začnite tak, že pes sedí pri vašej ľavej nohe, udrite sa do ľavého stehna a vydajte povel "K nohe!", potom vykročte. Psa chváľte za to, že ide s vami. Počas chôdze občas povel opakujte. Pokiaľ sa pes pohne dopredu, šklbnite vodítkom a opakujte povel. Počas chôdze meňte smer chôdze a rýchlosť tempa, pri spomalení použite ukľudňujúcu intonáciu hlasu, pri zrýchlení intonáciu vzrušenú. Pokiaľ ide pes správne vedľa nohy, nezabudnite ho chváliť. Počas chôdze sa pravdepodobne vyskytnú podnety, ktoré psa vyrušia a odvedú jeho pozornosť. Usmernite ho a povzbudzujte opakovaným vyslovením povelu a pochvalou. Cvik končite pomalým zastavením a povelom "Sadni!". Niekoľkokrát opakujte

Zostaň

Riešenie:cvičenia je, aby pes zostal samostatne v určenej polohe na určenom mieste. Výcvik sa vykonáva súčasne s výcvikom povelov "Sadni!" a "Ľahni!". Pes musí zostať sedieť alebo ležať do doby, dokiaľ mu nedovolíte vstať. Pred nácvikom tohto povelu pes musí ovládať povel "Sadni!" a "Ľahni!". Psa posaďte k vašej ľavej nohe, vodítko zatiahnite rovno nahor nad hlavu psa a vyslovte povel "Zostaň!". Pri vyslovení tohto povelu neoslovujte psa menom, to pre neho znamená, že má prísť ku vám. Zároveň mu dajte povel "Sadni!" alebo "Ľahni!" signálom ruky a proti jeho tvári vztiahnite ruku s otvorenou dlaňou, pohyb ruky by sa mal zastaviť asi 30 cm pred psím nosom. Potom ustúpte jeden krok dozadu a stále opakujte slovný povel "Zostaň!" spojený so signálom ruky. Vodítko by malo byť len mierne napnuté, aby pes vedel, že ho máte stále pod kontrolou, ale nesmiete zaň ťahať. Po chvíli psa pochváľte a prepusťte ho povelom "Voľno!". Vykonajte niekoľko cvikov za sebou, potom sa so psom pohrajte, a cvičenie opakujte. Prvú lekciu ukončite až vtedy, keď pes cvik dobre vykoná. Pokročilejšie precvičovanie tohto povelu robte s pomocou desaťmetrového vodítka. Postupujte rovnako, ale od psa sa vzďaľujte na niekoľko krokov, potom do strán, a postupne ho obchádzajte v stále zväčšujúcich sa kruhoch. Pokiaľ sa pes pokúsi vstať, ihneď sa k nemu vráťte a vydajte povel znovu. Spočiatku výcviku je dôležité nepredlžovať neúmerne vzdialenosť a dobu strávenú od psa. Vždy sa ku psovi vráťte a pochváľte ho, pokiaľ zostáva v polohe, ktorú ste udali. Odmeňte ho maškrtou a dajte mu povel "Voľno!". Pokiaľ pes zmení polohu v dobe, keď ste od neho vzdialený, musíte sa vrátiť, jeho polohu usmerniť, a cvik opakovať, nikdy tak nečiňte na diaľku. Toto cvičenie vykonávajte spočiatku na kľudnom mieste bez rušivých podnetov.

Lahni

Cieľom tohto cvičenia je naučiť psa, aby si na vyslovenie povelu okamžite ľahol bez ohľadu na akékoľvek rozptyľovanie. Niektoré psy sa tomuto povelu učia neradi, pretože táto poloha je pre nich prejavom podriadenosti, preto sa tento cvik musí prevádzať trpezlivo. Existuje niekoľko spôsobov, ako psa tomuto úkonu naučiť. Pre šteňatá je najvhodnejšie použitie maškrty, spojené s ťahom vodítka a signálom ruky. Posaďte psa ku svojej ľavej nohe, v pravej ruke schovajte maškrtu. Podrepnite si ku psovi a vyslovte jeho meno, aby ste upútali jeho pozornosť. Ihneď za menom vyslovte povel "Ľahni!", zároveň urobte pohyb rukou s maškrtou, ktorý začína nad hlavou psa a oblúkom ide okolo psieho nosa až na zem. Môžete mu pomôcť ľahkým ťahom vodítka smerom dole alebo miernym tlakom na chrbát. Maškrtu ťahajte pomaly po zemi dopredu, tak, aby na ňu pes dosiahol až z polohy v ľahu. Keď si pes správne ľahne, pochváľte ho a dejte mu maškrtu. Nechajte mu chvíľu ruku položenú na chrbte, aby zostal v ľahu, a po chvíli ho prepusťte povelom "Voľno!". V prípade, že pes nejaví žiadnu snahu si ľahnúť, vyslovte povel, zároveň stiahnite ľavou rukou vodítko dole, pravou rukou uchopte zvnútra ľavú prednú nohu psa a obe nohy podtrhnite dopredu. Tento cvik opakujte maximálne päťkrát, potom sa so psom pohrajte a cvičenie opakujte. Počas dňa tento nácvik opakujte niekoľkokrát.

Signál ruky: Pri vyslovení povelu urobte pohyb rukou z miesta nad hlavou psa, vedený oblúkom nadol.

Ku mne

Spočiatku privolávate psa len menom. Čiňte tak vždy len v prípade, že ste si istí, že vás šteňa bude vnímať a nie je príliš zaujaté niečím iným. Nevolajte šteňa napr. pokiaľ víta niekoho z rodiny, kto práve prišiel domov, mohlo by vás ignorovať. Zavolajte na neho, až jeho vzrušenie opadne, a keď príde, nezabudnite ho pochváliť a odmeniť maškrtou. Vaším cieľom je, aby šteňa prišlo vždy, keď na neho menom zavoláte, preto tak konajte čo najčastejšie, a vždy pre neho majte nachystanú odmenu vo forme jedla alebo hry a prejavte svoje nadšenie. Potom, čo si šteňa navykne na meno, pridružte k nemu povel "Ku mne!". Pokiaľ teda chcete, aby šteňa prišlo, zavoláte jeho meno a hneď za ním vyslovíte povel. Keď je reakcia šteňaťa správna, opäť by mala prísť pochvala a odmena. V prípade, že šteňa príde až na opakované zavolanie, nikdy ho netrestajte, spojí si svoj príchod s trestom, a nabudúce už bude váhať, či má prísť. Po nácviku tohto povelu doma, v kľudnom prostredí, začnite šteňa privykať na tento povel v prostredí rušnejšom, teda na prechádzkach. Vonku ho často volajte a odmeňujte ho striedavo, hrou, pochvalou a maškrtami, a potom ho znovu prepusťte povelom "Voľno!". Nikdy šteňa nevolajte len na konci prechádzky, kedy ho už pripnete na vodítko a odvediete domov, šteňa by si zvyklo, že zavolanie znamená koniec slobody, a mohlo by sa príchodu nabudúce vyhýbať. Maškrty nepoužívajte zakaždým, keď príde, dajte mu najavo, že ste radi, že vás poslúchlo.

Povel "Ku mne!" má byť ukončený predradením psa pred psovoda. Pokiaľ pes zostane pred vami stáť, môžete spočiatku použiť povel "Sadni!" a ľahký tlak na zadok psa. V prípade, že pes pribieha ku vám na povel "Ku mne!", ale nezastaví sa, a chce prebehnúť okolo, zastavte ho povelom "Sadni!". Vo chvíli, kedy ku vám šteňa pribieha, natiahnete pred seba ruku s maškrtou, šteňa ju bude pozorovať so zdvihnutou hlavou a pravdepodobne si sadne samé. Pokiaľ pes odbieha opačným smerom, nikdy za ním neutekajte, ale pokúste sa ho prilákať sadnutím do drepu a volaním alebo sa začnite od neho vzďaľovať. Väčšina psov sa vydá radšej za pánom sama.

Signál ruky: Pri vyslovení povelu "Ku mne!" udrite otvorenou dlaňou ľavej ruky na ľavé stehno. Ďalším možným signálom, ktorý sa používa pri výcviku služobného psa je upaženie a pripaženie ľavej ruky.
Privykať šteňa na obojok a vodítko začnite v dobe, keď už je prispôsobené životu v novom domove. Prvé nasadenie obojku nesmie byť spojené so žiadnym stresom, nasaďte ho šteňaťu, keď čaká na niečo príjemného. Prvýkrát môžete šteňaťu obojok nasadiť napríklad počas hry, a nechať mu ho len pár minút. Pokiaľ sa pes snaží obojku zbaviť, pokúste sa ho zabaviť tak, aby si obojok prestal všímať. Pokiaľ však i naďalej hru aj vás ignoruje, obojok dajte dole a s odstupom času pokus opakujte. Pokiaľ sa vám však podarí psa zabaviť tak, že sa prestane pokúšať obojok snímať, ihneď ho pochváľte a odmeňte. Niekoľkominútové nasadzovanie obojku opakujte v dobe hry či kŕmenia niekoľko dní, potom si šteňa na obojok zvykne. Pretože šteňa rastie veľmi rýchle, je nutné obojok často kontrolovať, aby neškrtil.
Potom, čo si šteňa zvykne na obojok, môžete ho začať zvykať na vodítko. Všetky tieto úkony môžete prevádzať aj doma, nie je nutné privykať psa na vodítko pri prechádzke. Zo začiatku je možné použiť namiesto vodítka aj kúsok povrázku, ktorý priviažete na obojok. Vodítko alebo povrázok prvýkrát pripnite šteňaťu opäť pri hre a nechajte ho, aby ho za sebou ťahalo. Vodítko šteňa pri behaní mierne brzdí, ale na tento pocit si pes skoro navykne. Spočiatku sa občas pokúste koniec vodítka zdvihnúť zo zeme, ale zostaňte pritom v kľude stáť. Pokiaľ šteňa akceptuje, že vodítko mu bráni v pohybe od vás, pochváľte ho a odmeňte maškrtou. Potom môžete vodítko odopnúť.

Privikanie na vodítko a obojok

 

Sadni

S nácvikom tohto povelu môžete začať v dobe, kedy si šteňa samo po hre alebo pri ukázaní maškrty sadá. Dôležité je vystihnúť moment, kedy si šteňa chce sadnúť a predtým vysloviť povel "Sadni!". Pokiaľ šteňa po vydaní povelu sadne, pochváľte ho a dejte mu maškrtu. V iných prípadoch nacvičujte tento povel tak, že nad hlavu zdvihnete ruku s maškrtou a druhou rukou ľahko tlačíte psovi na zadok, pričom hlasno vyslovíte povel "Sadni!", s dôrazom na hlásku s. Na vodítku cvičte povel tak, že v pravej ruke držíte vodítko a maškrtu, zatiahnete vodítkom nahor, asi pod uhlom 42 stupňov, pričom ruka s vodítkom a maškrtou je vzdialená asi 20 cm od hlavy psa tak, aby pes maškrtu dobre videl. Vyslovte povel, a zároveň môžete mierne zatlačiť psovi na zadnú časť tela. V dobe vychádzok tento cvik upevňujte tak, že počas chôdze sa zastavíte, dáte psovi povel a súčasne trhnete vodítkom mierne nahor tak, aby ste mu zamedzili chôdzu. Ďalej pokračujete ako v predchádzajúcom prípade. Z tejto pozície vždy šteňa uvoľnite povelom "Voľno!". Vždy, keď šteňa urobí správne požadovaný úkon, nezabudnite ho pochváliť a odmeniť. Tento cvik opakujte maximálne päťkrát, ďalšie opakovanie psa prestane baviť a nesústredí sa naň. Dajte šteňaťu voľno, a s odstupom času cvik zopakujte.

Signál ruky: Pri vydaní tohto povelu predpažte pravú ruku dlaňou vpred, pričom špičky prstov sú vo výške vašich očí
.

Fuj,dosť alebo pusti

Tento povel je vlastne napomenutím psa, keď robí niečo, čo vy nechcete. V tom vám nepomôže pomalé, nerozhodné jednanie a dlhé reči, ale krátke, výstižné a energicky vyslovené slovo. Ak pes napomenutie nepočúvne, nekričte na neho, ani ho nebite, ale usmernite psa tak, že ho chytíte za zátylok a jemne s ním zatrasiete alebo pritiahnete obojok. Toto napomenutie aj trest musí prísť vždy v okamihu, kedy pes vami nedovolený úkon prevádza, inak stráca zmysel. Neskôr už bude pes reagovať len na slovné napomenutie.

Cieľ cviku:
Pes sedí v kľude pri ľavej nohe psovoda do doby, než dostane povel „Aport!“. Psovod odhadzuje predmet, pes stále v kľude sedí pri nohe. Po vyslovení povelu pes vybieha najkratšou cestou k odhodenému predmetu, vezme ho a opäť najkratšou cestou sa vracia k psovodovi. S predmetom v papuli pes sadá pred psovoda, a až na povel „Pusti!“ ochotne odovzdá aport, na ďalší povel „K nohe!“ sadá k ľavej nohe psovoda.
Základy tohto cviku možno nacvičovať už so šteňaťom 3-4 mesiace starým, vo veku 6-7 mesiacov je nutné tento cvik upevňovať.
Tento cvik nacvičujte zo začiatku s vlastnoručne vyrobeným aportom. Použite tenkú, dobre sajúcu látku, do ktorej zabalíte pre psa lákavú maškrtu, napríklad kúsok čerstvého mäsa. Aby pes o tento predmet získal záujem, nechajte ho aport očuchať, pričom s vyslovením mena psa opakujte slovo „Aport!“. Pokiaľ pes nejaví o aport záujem, rozviažte látku a dajte mu maškrtu ochutnať. Spočiatku cvik nacvičujte na šnúre 2-3 m dlhej. Aport odhadzujte na vzdialenosť 1-2 m vo chvíli, kedy ste si isti, že šteňa o neho prejavuje záujem, za súčasného vyslovenia povelu „Aport!“. Keď šteňa aport uchopí, pochválime ho a za súčasného povelu „Ku mne!“ ho jemne priťahujeme. Aport šteňaťu vezmite s vyslovením povelu „Pusti“, látku rozviažte a psa maškrtou odmeňte. V tejto fáze opakujte cvik 1-5x denne pred kŕmením, pokiaľ šteňa stále javí záujem o aport. Pokiaľ sa záujem zmenší, cvičenie ukončite.
Neskôr použite dlhé vodítko alebo šnúru a aport odhadzujte do vzdialenosti 4-5 m, cvik je rovnaký, ako pri odhadzovaní na kratšiu vzdialenosť, iba pri odoberaní aportu prinúťte psa sadnúť. Po zvládnutí nácviku aportu s priťahovaním vodítka začnite s nácvikom, kedy aport odhadzujete do vzdialenosti asi 10 m, pes má stále pripnuté dlhé vodítko, ale jeho koniec leží na zemi tak, aby ho psovod mohol prišliapnuť pre prípad, že by pes chcel s aportom odbehnúť.
Pokiaľ sa pes spoľahlivo s aportom vracia k psovodovi, je možné začať s nácvikom aportovania ľahkej činky. S činkou je nutné šteňa zoznámiť ešte pred nácvikom, môžete sa s ňou so psom preťahovať alebo mu ju ponechajte ku hrania. V začiatku nácviku s činkou na ňu naviažte látku s maškrtou, ale psa odmeňujte maškrtou, ktorú máte vo vrecku. Pri odmeňovaní predstierajte, že ide o prinesenú maškrtu. Neskôr látku dajte dolu a činku iba maškrtou potrite, aby z nej pes cítil jej pach, v ďalšej fáze cviku už činku nepotierajte. Nezabudnite však psa stále odmeňovať a chváliť za dobre prevedený cvik.
V ďalšej fáze nácviku tohto povelu je nutné naučiť psa, aby vybiehal pre činku až po vyslovení povelu „Aport!“. Vzbuďte v psovi záujem o činku a dajte mu povel „K nohe!“. Odhoďte činku, ale psa držte za obojok a núťte ho sedieť v kľude pri nohe. Potom vydajte povel „Aport!“. Pri nácviku využívajte pomocné povely ako „Drž!“ a „Ku mne!“. Toto cvičenie opakujte do tej doby, než pes vybieha za aportom len na povel.
V ďalšej fáze je nutné zamerať sa na to, aby pes bez povelu nepúšťal prinesenú činku z papule. Nácvik preveďte tak, že vo chvíli, kedy pes činku prinesie ho pridržíte za obojok a druhou rukou mu mierne naddvihnete bradu. Pritom opakujte povel „Drž!“. Činku vezmete po krátkej chvíli s povelom „Pusti!“. Pes musí s činkou sedieť rovno pred psovodom. Tento cvik opakujte do doby, než si ho pes dôkladne osvojí. Po správne prevedenom cviku psa chváľte a odmeňte ho maškrtou. Po odovzdaní činky psovodovi by mal pes prejsť k ľavej nohe psovoda a sadnúť si. Tento úkon je možné nacvičiť už vopred, mimo nácvik povelu „Aport!“.
Napr. niektoré plemená sa to ani nemusia učiť,lebo to majú ako vrodenú vlastnosť.Môj pes, Belgický ovčiak-Malinois sám nosí loptu aj pustí,celý deň bez povelu aportuje.Toto plemeno je šikovné.

 

Privykanie na meno

Od prvého dňa, kedy si priveziete psa domov, ho začnite privykať na meno, ktorým ho budete v budúcnosti oslovovať. Nie je dôležité, či je to meno, ktoré používal chovateľ, meno podľa preukazu pôvodu alebo meno, ktoré vyberiete sami. (Pokiaľ však psa budete v budúcnosti vystavovať na výstavách, prezentujete ho vždy pod menom z preukazu pôvodu.) Meno, ktorým psa budete oslovovať by malo byť dobre a dôrazne vysloviteľné, ale nesmie byť zameniteľné so žiadnym z povelov, ktoré budete používať pri výcviku. Psa privykajte na meno tak, že všetky príjemné činnosti budete začínať vyslovením psovho mena. Začnite meno vyslovovať s miskou v ruke pred každým kŕmením, keď pes príde, pochváľte ho, misku položte a nechajte ho sa nažrať. Aj neskôr, keď už pes na meno privykol, a na vaše vyslovenie jeho mena príde, nezabudnite ho odmeniť maškrtou.

Dôležité: Pes si nikdy nesmie spojiť svoje meno so stresovou situáciou, preto pri privykaní na meno ho vyslovujte len v spojení pre psa príjemným zážitkom

Pochvaly a tresty

Reakciu psa na povely, ktoré mu dávate môžete ovplyvniť pochvalou alebo pokarhaním. Tresty však pri základnom výcviku nemajú takmer žiadny význam, preto sa snažte psa čo najviac ovplyvňovať pozitívne. Pes si všetko, čo od neho vyžadujete zapamätá omnoho lepšie, pokiaľ nie je v strese. Pochvalu použite vždy, keď pes vykoná správne činnosť, ktorú ste od neho požadovali. Pri chválení psa je dôležitá intonácia hlasu, pochvala by mala byť vyslovená nadšeným, prenikavým hlasom (veľký efekt má váš nadšený pochvalný jasot), potľapkanie a hladenie. Pochvala by tiež mala byť vždy spojená s odmenou vo forme maškrty.

Pokiaľ ste už nútený použiť trest, aby ste psa donútili ukončiť nejakú činnosť, potom vždy vo chvíli, kedy je neprístojnosť vykonávaná. Nikdy netrestajte psa dodatočne. Nebude schopný pochopiť, za čo trest prišiel. Trest by mal byť v prvom rade hlasový, pes je veľmi citlivý na našu intonáciu hlasu a pochopí, že činnosť, ktorú v danú chvíľu vykonával, je zlá. Trest telesný by mal byť používaný minimálne, nikdy ho nevykonávajte rukou, ale vždy nejakým predmetom, u šteňaťa napr. novinami. Pokiaľ by ste psa trestali rukou, bude sa potom vašej ruky báť a bude reagovať na každý rýchlejší pohyb vašej ruky bojazlivo. Správnym spôsobom trestu je napríklad uchopenie psa za šiju, nadvihnutie a zatrasenie. Taký spôsob by vo svorke použila fena. Súčasne s týmto úkonom psa dôrazne pokárajte, trest však už neopakujte.

 



 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok